Automatyzacja produkcji - Szlifowanie za pomocą robota Kuka

Automatyzacja produkcji - Szlifowanie za pomocą robota Kuka

Łukasz

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie przemysłu, automatyzacja procesów produkcyjnych staje się kluczowym elementem zapewniającym firmom przewagę konkurencyjną. Szczególnie w produkcji mebli, gdzie precyzja i jakość wykończenia są niezwykle ważne, zrobotyzowane szlifowanie krzyżaków krzeseł przy użyciu robota przemysłowego KUKA ujawnia swoje nieocenione korzyści. Proces ten, łączący wstępne szlifowanie, dokładne wygładzenie powierzchni, aż po finalne wykończenie, nie tylko gwarantuje wysoką jakość i jednolitość produktów, ale również zwiększa efektywność produkcji. Zastosowanie robotów przemysłowych w szlifowaniu zapewnia firmom możliwość szybkiego dostosowania się do zmieniających się wymagań rynku, podnosząc tym samym ich konkurencyjność na globalnym rynku.

Kuka szlifująca kr 180

przejdź do oferty: Cela szlifująca KUKA z robotem KR 180

 

Umów się na pokaz maszyny: 

Dział handlowy:

Łukasz Łyko

tel. 601 484 640

email: lukasz.l@inter-plast.pl

1. Wprowadzenie

W ramach ciągłego dążenia do optymalizacji procesów produkcyjnych, szczególną uwagę zwrócono na automatyzację zadania szlifowania krzyżaków krzeseł obrotowych. Projekt ten ma na celu wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska do szlifowania, wykorzystującego robota przemysłowego KUKA KR 180 R2500 extra, co pozwoli na znaczące zwiększenie efektywności pracy, poprawę jakości wykończenia produktów oraz obniżenie kosztów produkcji. Dzięki zaawansowanym technikom zrobotyzowanego szlifowania, szlifowania robotem kuka oraz szeroko pojętej automatyzacji procesów, projekt ten stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie zautomatyzowanego szlifowania, podkreślając jego innowacyjność i zaawansowanie technologiczne.

2. Opis techniczny systemu

Robot przemysłowy KUKA KR 180 R2500 extra stanowi serce zrobotyzowanego stanowiska do szlifowania. Jego wysoka precyzja i możliwość programowania złożonych trajektorii ruchu czynią go idealnym narzędziem do precyzyjnego szlifowania różnych materiałów. Do procesu szlifowania wykorzystane są dwie szlifierki: taśmowa z silnikiem SM-G o mocy 7.5kW dla wstępnego szlifowania i model listkowy z silnikiem Weg o mocy 3kW dla wykończenia, co umożliwia obróbkę krzyżaków z wysoką jakością.

szlifierka taśmowa z silnikiem SM-G o mocy 7.5kW
Szlifierka listkowa z silnikiem Weg o mocy 3kW

Stół obrotowy zapewnia płynne przekazywanie detali między operatorem a robotem, zwiększając tym samym efektywność procesu.

Stół obrotowy
mechanizm stołu obrotowego

3. Automatyczny uchwyt do trzymania krzyżaków

Automatyczny uchwyt do trzymania krzyżaków

Specjalnie zaprojektowany automatyczny uchwyt to kluczowy element umożliwiający robotowi precyzyjne manipulowanie krzyżakami. Uchwyt został zaprojektowany tak, aby zapewnić stabilne i bezpieczne trzymanie materiału w trakcie szlifowania, co jest niezbędne dla zachowania wysokiej jakości i precyzji obróbki.

4. Proces szlifowania krzyżaków krzeseł

Proces szlifowania z wykorzystaniem robota KUKA, szczególnie w kontekście obróbki krzyżaków krzeseł, jest złożonym i precyzyjnie zaprojektowanym ciągiem operacji, który ma na celu osiągnięcie najwyższej jakości wykończenia produktu. Proces ten można podzielić na następujące etapy:

  1. Wstępne Szlifowanie za pomocą Szlifierki Taśmowej: Na tym etapie, krzyżaki są szlifowane za pomocą szlifierki taśmowej, która jest wyposażona w gruboziarnisty papier ścierny. Celem jest szybkie usunięcie wszelkich nierówności i przygotowanie powierzchni do dalszej precyzyjnej obróbki. Robot przemysłowy, dzięki swojej wysokiej precyzji i powtarzalności ruchów, jest w stanie równomiernie szlifować powierzchnię krzyżaków, co jest kluczowe dla zachowania ich właściwych wymiarów i kształtu.
  2. Dokładne Wygładzenie Powierzchni przy użyciu Szlifierki Listkowej: Po wstępnym szlifowaniu, następuje proces dokładnego wygładzania powierzchni przy użyciu szlifierki listkowej, która jest wyposażona w drobniejszy papier ścierny. Ta faza jest niezbędna do osiągnięcia gładkiej i równomiernej powierzchni, co ma bezpośredni wpływ na estetykę wykończonego produktu. Robot, sterowany z dużą dokładnością, dokładnie prowadzi krzyżaki przez strefę szlifowania, zapewniając jednolite wykończenie.

5. Zabezpieczenia i ergonomia stanowiska pracy

Zapewnienie bezpieczeństwa na stanowisku pracy z robotem przemysłowym KUKA KR 180 R2500 extra jest priorytetem. W celu ochrony operatorów i personelu technicznego, zastosowano system barier świetlnych, który stanowi integralną część zabezpieczeń. Bariery świetlne są strategicznie rozmieszczone wokół obszaru roboczego, tworząc niewidzialną osłonę, która natychmiastowo zatrzymuje ruch robota w przypadku wykrycia intruzji ludzkiej w strefę niebezpieczną. Ta zaawansowana forma ochrony zapewnia nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również pozwala na łatwy dostęp do obszaru roboczego dla konserwacji i obsługi technicznej, bez konieczności całkowitego wyłączania systemu.

Dodatkowo, ergonomiczne rozmieszczenie elementów stanowiska pracy, takich jak szlifierki, stół obrotowy i panel kontrolny robota, przyczynia się do poprawy komfortu pracy operatora. Dzięki temu, operatorzy mogą efektywnie zarządzać procesem szlifowania, jednocześnie minimalizując ryzyko przeciążeń i urazów związanych z pracą. Wprowadzenie barier świetlnych jako elementu systemu bezpieczeństwa stanowi istotny krok w kierunku eliminacji wypadków przy pracy i podniesienia ogólnych standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.

6. Automatyzacja procesów i optymalizacja produkcji

Wdrożenie zaawansowanych technologii, takich jak czujniki siły i precyzyjne sterowanie ruchem robota, pozwala na nieustanne monitorowanie i dostosowywanie procesu szlifowania, co przekłada się na obniżenie kosztu produkcji i gwarancję wysokiej jakości. Automatyzacja procesu szlifowania jest kluczowym krokiem w kierunku zwiększenia efektywności lini produkcyjnych i podniesienia globalnej konkurencyjności. Za integrację wszystkich elementów automatyki odpowiada sterowanie KUKA KRC4, które charakteryzuje się intuicyjnością, elastycznością oraz możliwością precyzyjnego programowania ruchów robota. Te zalety sterowania KRC4 umożliwiają szybką adaptację do zmieniających się wymagań produkcyjnych, zapewniając jednocześnie wysoką precyzję i powtarzalność procesu szlifowania.

7. Podsumowanie

Zrobotyzowane stanowisko do szlifowania krzyżaków krzeseł, wykorzystujące robota KUKA KR 180 R2500 extra, stanowi przełom w procesach produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i automatyzacji, projekt ten otwiera drogę do znaczącej optymalizacji produkcji, obniżenia kosztów oraz zapewnienia produktów najwyższej jakości.

Najnowsze wpisy

Roboty Przemysłowe - Techniki i Metody Spawania

2024-06-11 13:40:01

Roboty Przemysłowe - Techniki i Metody Spawania

Roboty przemysłowe rewolucjonizują procesy produkcyjne zwłaszcza w obszarze spawania. Nowoczesne roboty spawalnicze, wyposażone w technologie MIG,...

Czytaj dalej
Układy Sterowania - Roboty Firmy KUKA

2024-06-07 12:04:33

Układy Sterowania - Roboty Firmy KUKA

Firma KUKA, założona w 1898 roku, to globalny lider w dziedzinie automatyzacji przemysłowej i robotyki. Specjalizuje...

Czytaj dalej
Wielki Sukces w Sprzedaży! - Roboty KUKA

2024-05-06 15:32:31

Wielki Sukces w Sprzedaży! - Roboty KUKA

Nowa linia robotów KUKA przynosi rewolucję w przemyśle automatyzacyjnym. Zainteresowanie wykracza daleko poza granice kraju, wskazując...

Czytaj dalej